Šatky ani nosiče netreba prať často. Raz za čas ich je potrebné oprať a vyžehliť, aby boli čisté. Preto je potrebné vždy si pozorne prečítať návod na starostlivosť o konkrétny produkt, ktorý býva vždy uvedený na štítku alebo v priloženej brožúrke.

Na pranie používajte výhradne tekutý prací prostriedok, ktorý neobsahuje rozjasňovače ani bieliace látky. Farby by vybledli. Šatky na nosenie detí a detské nosiče perte vždy bez aviváže. Novú šatku pred prvým naviazaním vyperte a vyžehlite, nielen z hygienických ale aj z praktických dôvodov. Praním sa zmyjú prípadné drobné nečistoty, vlákna sa zomknú a proces výroby sa tým ukončí. Šatku i nosič perte samostatne. Spony nosiča pred vložením do práčky zapnite. Nosič môžete vložiť do čistej obliečky od vankúša, neobijú sa spony. Perte na nízkych otáčkach. Pozor pri šatkách s prímesou vlny a kašmíru – tie vyžadujú ručné pranie, nikdy ich neodstreďujte.

Šatky aj šatkové nosiče sušte rozložené na sušiaku a nikdy na priamom slnku, vybledli by farby. Bavlnené šatky môžete sušiť aj v sušičke, vždy však sledujte pokyny na štítku. Bavlnené šatky je dobré po prvom praní a vysušení vyžehliť, ďalšie žehlenie šatky nevyžadujú. Prímesi ako ľan a konope vyžadujú pravidelné a časté žehlenie. Odporúčame žehlenie na pare, avšak bambusové a hodvábne šatky určite bez naparovania. O šatku, ktorá obsahuje dve a viac prímesí, a o nosič, ktorý je z takejto šatky ušitý, sa starajte podľa najcitlivejšej z použitých prímesí.

Keď vám príde domov nový zakúpený nosič, môžete v ňom ihneď začať nosiť, nemusíte ho pred prvým použitím vyprať. Samozrejme, nikdy neviete, ako dlho bol nosič v škatuli, a tak po jeho vyskúšaní a pár dňovom ponosení ho môžete oprať. Materiál sa osvieži a zároveň sa nosič po vysušení a vyžehlení vystrie.